معرفی باغ گیاه شناسی مشهد

شینه شکل گیری باغ های گیاهشناسی در ایران و جهان:

احداث باغ های گیاه شناسی از سابقه ای بس طولانی برخوردار است. بطوریکه ساخت اولین باغ گیاه شناسی را به افلاطون در 500 سال پیش از میلاد مسیح (ع) نسبت می دهند. در دوره جدید، قدیمی‌ترین باغ گیاهشناسی باغ پیزا و پادوا در ایتالیا هستند که سابقه آن به 1540 میلادی میرسد. همچنین باغ های دیگری در سطح دنیا وجود دارند که از ان جمله آنها باغ ادینبورو در اسکاتلند (1670میلادی) و رویال بوتانیک گاردن (کیو گاردن) در انگلستان (1793) می‌باشند.

اولین باغ گیاه‌شناسی در ایران به سال 1310 در دانشکده کشاورزی کرج تأسیس شد و به دنبال آن در سال 1336 آربراتوم نوشهر ایجاد گردید. همچنین با احداث باغ گیاه‌شناسی ملی ایران در سال 1348 در زمینی به وسعت 145 هکتار، مجموعه ها و کلکسیون ‌های متعددی از اقالیم حیاتی ایران و جهان راه اندازی شد. در دوره جدید فعالیتهای باغ‌های گیاه‌شناسی در کشور (بعد از انقلاب) باغ‌های گیاه‌شناسی مشهد، دزفول (فدک)، یزد، همدان، کاشان و تبریز به عنوان باغ‌‌‌های اقماری باغ گیاه‌شناسی ملی ایران ایجاد شده یا در حال احداث می باشند.

 باغ گیاه شناسی مشهد :

باغ گیاه شناسی مشهد دارای  مساحت تقریبی 25 هکتار و درغالب 11 کلکسیون از ترکیب هنر معماری،معماری منظر و علم گیاهشناسی شکل گرفته است که در تاریخ 22 خردادماه سال 1392 افتتاح گردید،مدت زمان احداث مجموعه 1.5 سال و مبلغ اجرایی و فضای سبز معادل 15 میلیارد تومان هزینه گردید.در این پروژه 42 پیمانکار و 450 نیروی کارگر مشارکت داشتند.مجموعه دارای 44.776 متر مربع چمن ،14950 اصله درخت و درختچه،12300 متر مربع پرچین،25252 متر مربع گل دائم،9500 متر مربع گل فصل،68200 متر مربع معبر می باشد.

ککسیون گیاهان دازویی  معطر : این قطعه در زمینی  به وسعت تقریبی یک و نیم هکتار در باغ گیاه شناسی مشهد راه اندازی شده و با جمع آوری حدود 400 نمونه ژنتیکی، در حال حاضر حدود 180 گونه گیاهی دارویی و معطر از  60 راسته گیاهی در مجموعه مستقر شده است و از اهداف ویژه آن میتوان  به موارد ذیل اشاره کرد:

1. داشتن جنبه های آموزشی ،تحقیقی برای رشته های علوم پزشکی،کشاورزی،تعلیم و ارتقاء فرهنگ گیاه درمانی

2. جنبه های کاربردی  در فضای سبز شهری

3. جمع آوری ژرم پلاسم گونه های داروئی و بررسی زمینه های کشت و تولید انبوه آنها

جشنواره دائمی گلهای داوودی : در باغ گیاه شناسی مشهد این مکان در فضایی به مساحت یک هکتار با طراحی منظر مناسب ایجاد گردیده است. در این مکان تا کنون 700 نمونه ژنتیکی از گل داوودی از سراسر ایران جمع‌آوری شده که بیانگر پتانسیل ژنتیکی بالای این گیاه در کشور است.این جشنواره هر ساله در پائیزماه برگزار میشود.

توضیحاتی در مورد داوودی : گیاه داوودی با نام علمی Chrysanthemum spp و به خانواده Asteraceae  و خاستگاه این گیاه شرق آسیا خصوصآ چین است.امروزه تنوع فوق العاده در رنگ،شکل و ارتفاع گیاه باعث شده تا داوودی از مهم ترین گلهای زینتی محسوب شود،این گیاه دگرگشن بوده و یکی از مهم ترین گلهای دنیاست  که دارای بیش از 200 گونه است و بصورت شاخه بریده و گلدانی عرضه می شود.گونه داوودی دارای ارقام یک ساله و چند ساله ،کم پر و پرپر را شامل می شود و در طراحی فضای سبز بعنوان گیاهی دائمی استفاده می شود .اوج گلدهی این گونه در پائیز و زمستان بوده و در شرایط روز کوتاه گل می دهد.

گل داوودی ،گیاه دارویی محسوب می شود بطوریکه از گلهای خشک آن در درمان سرماخوردگی،تقویت قوه بینایی وافزایش تمرکزمورد ،علاوه بر موارد ذکر شده سرگل های این گیاه بعنوان چای سنتی در چین و همچین بعنوان حشره کش مورد استفاده قرار می گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *