خانه داروغه

خانه داروغه مربوط به دوره قاجار است و در مشهد، خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۳۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این اثر در اواخر دوره قاجار به دستور یوسف خان هراتی، داروغه مشهد در مساحت حدود یک هزار و ۱۰۰ مترمربع احداث گردید. خانه‌ی داروغه مشهد به لحاظ فرم و شکل معماری به شیوه مرسوم خانه‌های تاریخی ایران(سه طرف ساخت) بنا شده است و عناصر معماری آن، به ویژه طرح تراس پله‌های دوطرفه و تزئینات، نشان از الگوبرداری از طرح‌های معماری روسی دارد. این بنای تاریخی در سال ۱۳۹۱ توسط شهرداری منطقه و شرکت عمران و مسکن‌سازان ثامن با اعتبار ۳۷ میلیارد ریال خریداری شده و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت؛ و در سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید.

به گزارش مشهد پیام به نقل از مشهد زائر، در تاریخ اول سپتامبر ۲۰۱۶ برابر با ۱۱ شهریور ۱۳۹۵، ۱۳ برنده از ۶ کشور ایران، استرالیا، پاکستان، چین، ژاپن و هند، برگزیدگان این دوره از جوایز میراث فرهنگی یونسکو در منطقه آسیا و اقیانوسیه اعلام شدند.
هیات داوران این مسابقه متشکل از کارشناسان برجسته بین‌المللی در عرصه مرمت و حفاظت میراث فرهنگی، پس از بررسی ۴۰ نامزد پیشنهادی از کشورهای منطقه شامل ۳۴ اثر برای مرمت و حفاظت و ۶ اثر به عنوان طرح جدید در بستر میراث فرهنگی، آثار واجد شرایط برای دریافت این جایزه را برگزیدند.
خانه داروغه مشهد در سال ۱۳۹۱ به تملک شرکت عمران و مسکن‌سازان ثامن درآمد و توسط دفتر معماری بن مرمت شد و در زمستان ۱۳۹۳ به عنوان فضای اداری و موزه به بهره‌برداری رسید. هدف از حفاظت و مرمت خانه داروغه حفظ اصالت هویت فرهنگی شهر و منطقه، جلوگیری از تخریب عناصر ارزشمند تاریخی شهر مشهد و نمایش بخشی از هنر و معماری این سرزمین به شهروندان و زائران بوده است.
خانه داروغه در محله قبر میر، کوچه کشمیری‌ها، بزرگترین و زیباترین خانه مرمت شده در محدوده مرکزی شهر مشهد است. این خانه در محدوده طرح بهسازی و نوسازی مرکز شهر مشهد قرار دارد.
شرکت عمران و بهسازی شهری ایران یک بار دیگر در سال ۲۰۰۴ همین جایزه را برای مرمت خانه زرگر یزدی در شهر یزد دریافت کرده بود.


عکس: حسین حسین زاده- ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *