اخبار امروز مشهد(1395/9/22)

لزوم ایجاد انگیزه در مدیران جهت گسترش پژوهش در مدیریت شهری

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد بر لزوم ایجاد انگیزه در مدیران جهت گسترش پژوهش در مدیریت شهری تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، موسی شربتدار در حاشیه برگزاری نمایشگاه «دستاوردهای پژوهشی و فناورانه شهرداری مشهد» که ساختمان شورای شهر در حال برگزاری است، عنوان کرد: هفته پژوهش بهانه‌ای بود که از دستاوردهای دانشگاهیان و جوانان مبتکر برای ارائه طرح‌های خود و بهره‌گیری از آن استفاده شود.

برگزاری جشن‌های هفته وحدت با حضور گروه‌های سرود دانش‌آموزی

مدیر فرهنگسرای زیارت مشهد از اجرای گروه‌های سرود دانش‌آموزی در جشن‌های هفته وحدت در سطح شهر خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، حسین کمیلی بیان کرد: 10 گروه سرود دانش‌آموزی متشکل از دانش‌آموزان شیعه و سنی با عنوان گروه های سرود «وحدت» در این ایام و فراخور امکانات و شرایطِ جشن‌های برپا شده، با اجراهای خود به جشن‌های هفته وحدت اسلامی رونق می‌بخشند.
وی با اشاره به اینکه این گروه‌های سرود متشکل از دانش‌آموزان پسر مقاطع دبیرستان است؛ گفت: اشعار مرتبط با این سرودها هماهنگ با موضوعات مختلف مطرح در بحث «وحدت» امت اسلامی طرح‌ریزی شده است.

آسیب‌شناسی روند گسترش حاشیه‌نشینی در کلان شهر مشهد

رییس گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد از برگزاری یازدهمین نشست از سلسله نشست‌های واکاوی مسایل روز مدیریت شهری با عنوان ” آسیب‌شناسی روند گسترش حاشیه‌نشینی در کلانشهر مشهد” 24 آذرماه سال 95 در تالار شهر مشهد خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، هادی قاسم‌پور گفت: گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد و مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد نشست “آسیب‌شناسی روند گسترش حاشیه‌نشینی در کلانشهر مشهد” را برگزار می‌کند.
وی اظهار کرد: حسن قدیری طرقی رییس کمیسیون ویژه ساماندهی حاشیه شهر شورای اسلامی شهر مشهد، دکتر جعفر جوان عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر حسین حاتمی‌نژاد عضو هیات علمی دانشگاه تهران و دکتر امیدعلی خوارزمی عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد سخنرانان این نشست می‌باشند.
رییس گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد بررسی تجربه‌های موفق و ناموفق و عوامل موثر در گسترش حاشیه‌نشینی را از محورهای یازدهمین نشست واکاوی مسایل روز مدیریت شهری عنوان کرد و افزود: باز تعریف شاخص‌های حاشیه‌نشینی (زاغه‌نشینی، سکونت‌های غیررسمی یا مناطق کم‌برخوردار و…)، تاثیر سیاست‌گذاری‌های کلان و دیدگاه‌های ایدئولوژیک بر حاشیه‌نشینی، چالش‌های پیش‌روی ساماندهی حاشیه‌نشینی، بررسی حد نهایی گسترش خدمات مدیریت شهری و الزامات و راهکارها نیز از دیگر محورهای مورد بحث در این نشست می‌باشد.
گفتنی است نشست ” آسیب‌شناسی روند گسترش حاشیه‌نشینی در کلان شهر مشهد” از ساعت8:30 الی 13روز چهار‌‌شنبه، 24 آذرماه سال جاری، در اتاق جلسات شماره یک تالار شهر مشهد واقع در میدان شهدا برگزار می‌شود.

برگزاری هفتمین نمایشگاه تخصصی حمل و نقل و خدمات شهری در نمایشگاه بین‌المللی مشهد

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی مشهد گفت: هفتمین نمایشگاه تخصصی حمل و نقل و ترافیک شهری همزمان با سه نمایشگاه تخصصی دیگر از جمله نمایشگاه خدمات شهری از فردا 23 آذرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد برگزار خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، احسان ارکانی با اشاره به آغاز به کار هفتمین نمایشگاه تخصصی خدمات و محیط زیست شهری از فردا در مشهد اظهار کرد: در این نمایشگاه، 20 شرکت در قالب 20 غرفه و در فضایی به مساحت هزار و 600 متر مربع، آخرین دستاوردهای خود را در زمینه‌های سنگفرش، محصولات پلی اتیلنی، کانکس، نرده و حصار، وسایل بازی پارکی و روشنایی و مبلمان شهری به نمایش می گذارند.
وی همچنین از برپایی هفتمین نمایشگاه تخصصی حمل و نقل و ترافیک شهری در محل دائمی نمایشگاه های بین‌المللی مشهد خبر داد و گفت: در این نمایشگاه نیز 9 شرکت داخلی و خارجی در 800 مترمربع فضای نمایشگاهی به ارائه محصولات خود در زمینه حمل و نقل و ترافیک می پردازند.
مدیرعامل نمایشگاه بین المللی مشهد افزود: در حاشیه این نمایشگاه، نشست هم‌اندیشی با موضوع حمل و نقل و ترافیک شهری نیز برگزار می‌شود.
مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی مشهد بیان کرد: دومین نمایشگاه حمل و نقل، ترانزیت، تجهیزات گمرکی و انبارها نیز از 23 تا 26 آذرماه، همزمان با سه نمایشگاه مذکور در مشهد فعال خواهد بود.
مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی مشهد با تأکید بر اینکه در مجموع، 79 شرکت در قالب 129 غرفه در این چهار نمایشگاه تخصصی حضور فعال خواهند داشت، بیان کرد: بیش از 140 نفر از مدیران ارشد کلان شهرهای کشور و مدیران عامل سازمان همیاری شهرداری‌های کلان شهرها از این چهار نمایشگاه بازدید می‌کنند.
گفتنی است هفتمین نمایشگاه تخصصی خدمات و محیط زیست شهری همزمان با هفتمین نمایشگاه تخصصی حمل و نقل و ترافیک شهری، دومین نمایشگاه تجهیزات و فناوری های حفاظتی و دومین نمایشگاه حمل و نقل و ترانزیت از 23 تا 26 آذر ماه و از ساعت 16 تا 22 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی مشهد دایر است.

عدم اطلاع از نحوه عبور از جلوی اتوبوس‌ها بیشترین عامل تصادفات انسانی است

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد گفت: بیشتر عامل تصادفات از عدم اطلاع از نحوه عبور مسافریان پس از پیاده شدن از اتوبوس می باشد، چرا که آنها اکثرا از جلوی اتوبوس تردد می‌کنند و عامل اصلی تصادف می‌شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، مهدی امامی میبدی در همایش راه و چاه که در موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری برگزار شد، افزود: براساس آمارهای پزشکی قانونی در سال 84 تعداد 484 نفر فوتی بر اثر سوانح رانندگی در مشهد کشته شده بودند که با تمهیدات صورت گرفته این تعداد به 275 نفر کاهش پیدا کرد.
وی تصریح کرد: هم اکنون سازمان‌های مردم نهاد خودجوشی تشکیل شده که سه‌شنبه‌های بدون خودرو را کلید زده‌اند و بدون اینکه انتظاری از دولت ودیگر دستگاه‌ها داشته باشند به اشاعه فرهنگ دوچرخه سواری می‌پردازند که قطعا اینگونه حرکات مورد حمایت ما می‌باشد و از آنها استقبال می‌کنیم.
امامی خاطرنشان کرد: هماهنگی با دادگستری و پلیس راهور صورت گرفته تا خودروهای با سرعت غیرمجاز را به دادگستری معرفی کرده و آنها برای توقیف 72 ساعته در مرحله اول از پلیس راهور درخواست همکاری دارند و در وهله بعدی تا 3 ماه این خودروها توقیف خواهند شد.

دریافت 200 فیلم در جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه جامعه ایمن

سرپرست ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد از دریافت 200 فیلم کوتاه در قالب برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه جامعه ایمن خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، امیر عزیزی با بیان این مطلب اظهار کرد: فراخوان برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه جامعه ایمن در سطح گسترده منتشر شده و تاکنون دبیرخانه این جشنواره 200 فیلم کوتاه از کشورهای مختلف جهان از جمله ایتالیا، بلغارستان، اوکراین، چین، ژاپن و … دریافت کرده است.
وی در ادامه عنوان کرد: همچنین به دنبال انتشار فراخوان نخستین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور جامعه ایمن نیز 140 اثر تاکنون به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.
سرپرست ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد با اشاره به اینکه مهلت ارسال آثار جشنواره فیلم کوتاه تا یکم بهمن ماه سال جاری خواهد بود، افزود: همچنین پنجم اسفندماه نیز آخرین مهلت ارسال آثار برای شرکت در جشنواره کاریکاتور خواهد بود.
عزیزی بیان کرد: با انتشار فراخوان مقالات برای اجلاس جامعه ایمن نیز تاکنون 115 اثر دریافت شده و آخرین مهلت ارسال آثار در این بخش نیز تا سی‌ام آذرماه سال جاری است.
گفتنی است، هشتمین اجلاس آسیایی جامعه ایمن در روزهای شانزدهم تا هجدهم اسفندماه سال جاری همزمان با رویداد مشهد 2017 و انتخاب مشهد مقدس به عنوان پایتخت فرهنگ جهان اسلام با حضور شهرداران و مقامات بلند پایه کشورهای همجوار و شرق آسیا در این کلانشهر مذهبی برگزار خواهد شد و برای غناافزایی بیشتر اجلاس، فراخوان‌ها و جشنواره‌های یاد شده منتشر شده است.

ایجاد نظم ترافیکی با مشارکت شهروندان امکانپذیر است

رییس پلیس راهور مشهد گفت: ایجاد نظم ترافیکی مطلوب تنها با مشارکت شهروندان و استفاده از تکنولوژی و تجهیزات کنترلی می‌تواند یکی از دلایل این امر باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، سرهنگ حاجی‌زاده در همایش راه و چاه که در موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری برگزار شد، افزود: در زمانه کنونی پلیس راهور از حالت فعلی خارج شده و در هر چهارراه دیگر نمی‌توان یک مامور برای ایجاد نظم ترافیکی گمارد چرا که به جای آن از تجهیزات نظارتی بهره‌مند شده‌ایم.
وی تصریح کرد: اطلاع‌رسانی پیامکی جرایم هم‌اکنون در حال عملیاتی شدن می‌باشد و این موضوع نیز هم اکنون توانسته یکی از اهرم‌های ویژه در جهت کاهش اثرات تخلفات ترافیکی باشد.
حاجی‌زاده خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در یک پارکینگ 6000 ظرفیتی تعداد 13 هزار موتور سیکلت توقیفی را نگهداری می‌کنیم و صاحبان آنها اصلا به دنبال دریافت آن نمی‌آیند که نشان از بازدارنده نبودن جرایم است، باید اهرم‌های فراتر از قانون برای جلوگیری از تخلفات داشته باشیم به نوعی که خدمات اجتماعی و عمومی جایگزین جرایم شود و متخلفان مجبور به فعالیت‌های اجتماعی باشند چرا که پرداخت نقدی و توقیف خودرو را بازدارنده نمی‌دانیم.

ارائه 20 درصد شارژ بیشتر الیت به شهروندان در نمایشگاه حمل و نقل و ترافیک مشهد

مدیرعامل شرکت ترافیک هوشمند الیت گفت: به بازدیدکنندگان از نمایشگاه حمل و نقل و ترافیک مشهد در غرفه شرکت الیت 20 درصد شارژ بیشتر ارائه می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، سید حسین هاشم‌زادگان در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد: همزمان با هفته حمل و نقل هفتمین نمایشگاه حمل و نقل و ترافیک از 23 آذرماه در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد برپا خواهد شد.
وی افزود: در این نمایشگاه شرکت ترافیک هوشمند الیت نیز در قالب برپایی غرفه‌ای دستاوردهای خود را در زمینه هوشمندسازی پارکینگ‌های حاشیه‌ای و غیرحاشیه‌ای در معرض دید متخصصان، مدیران و بازدیدکنندگان قرار خواهد داد.
مدیرعامل شرکت ترافیک هوشمند الیت تصریح کرد: همچنین در این غرفه تسهیلاتی به بازدکنندگان ارائه می‌شود که از جمله آن می‌توان به فعال‌سازی پیامک رایگان کسر هزینه الیت اشاره کرد.
هاشم‌زادگان اضافه کرد: همچنین شهروندانی که در غرفه شرکت الیت اقدام به شارژ پلاک خود کنند 20 درصد شارژ بیشتر دریافت می‌کنند.
گفتنی است هفتمین نمایشگاه حمل و نقل و ترافیک مشهد از 23 تا 26 آذرماه در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار می‌شود

مشهد؛ خاستگاه آموزش مردمی قرآن کریم است

مشهد؛ خاستگاه آموزش مردمی قرآن کریم است

همایش «ارائه الگوی مردمی آموزش قرآن کریم به جهان اسلام» همزمان با آغاز هفته وحدت با حضور مدیران استانی و شهری در مشهد برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، در ابتدای این همایش که در راستای رویداد بزرگ فرهنگی و بین‌المللی مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام در مسجد کرامت برگزار شد، حجت‌الاسلام حسنعلی اخلاقی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: مشهد دارای ظرفیت‌های زیاد فرهنگی و قرآنی است و از جمله آنان می‌توان به وجود دومین حوزه علمیه و سومین دانشگاه جهان اسلام در این شهر اشاره کرد که برای معرفی بهتر این ظرفیت‌ها، باید از فرصت مشهد ۲۰۱۷ به خوبی استفاده کنیم.
وی مشهد را یکی از منحصر به‌فردترین‌ شهر‌های ایران و آن را خاستگاه معارف قرآنی در چند دهه اخیر دانست و گفت: مشهد با وجود مضجع شریف امام‌ رضا(ع) و همچنین حافظان، قاریان و مفسران بزرگ در این شهر، می‌تواند با همگامی قرآن و عترت، ارتقای وحدت اسلامی را به عنوان اولین هدف از نقشه راهبردی مشهد ۲۰۱۷ محقق کند.
فهم قرآنی باید ایجاد شود
آیت‌الله محمدهادی عبدخدایی، عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با بیان اینکه باید آموزش قرآن را در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داد، افزود: آموزش قرآن از خواندن متن قرآن آغاز می‌شود و با طی کردن مراحل فهم و تدبر به مرحله نهایی خود یعنی عمل به کلام وحی می‌رسد که تمامی این مراحل از خود قرآن و عترت قابل رهنمود است.
وی با اشاره به اینکه قرآن یک متن بلند ادبی است که ظرفیت‌های لفظی و معنایی فراوانی دارد، اضافه کرد: گاهی اگر فرد خود قرآن بخواند زیبایی کلام الهی را نمی‌فهمد اما قاری قرآن با تلاوت خود این زیبایی را به انسان نشان می‌دهد.
آیت‌الله عبدخدایی با اشاره به مرحله فهم قرآن، ادامه داد: فهم قرآن، مسئله مشکلی نیست و لذا اگر در بین جامعه تحصیل‌کرده مسلمان که از دانش و علم خوبی برخوردارند، سواد قرآنی برای فهم قرآن وجود نداشته باشد این باعث شرمندگی است زیرا هدف از فهم قرآن رسیدن به هدف الهی در تنزیل قرآن کریم است و این هدف با صفاتی که همراه قرآن است به انسان می‌رسد.
مشهد خاستگاه الگوی مردمی آموزش قرآن کریم است
در ادامه علی‌اصغر عنابستانی، جانشین شهردار مشهد مقدس در ستاد مشهد 2017، صریح کرد: شهروندان مشهدی پیشتاز الگوی آموزش قرآن به صورت مردمی و در قالب جلسات خانگی هستند. وجود قاریان بین‌المللی تراز اول و همچنین حافظان بین‌المللی از جمله آورده‌های چنین محافلی است.
وی با اشاره به وجود چنین ظرفیت منحصر بفردی در مشهد انتقال این الگوی مردمی آموزش قرآن کریم در مشهد به دنیای اسلام را در راستای اهداف پایتختی فرهنگی جهان اسلام ارزیابی نمود.
مشاور عالی شهردار مشهد با اشاره به این که مشهد مهد تمدن و وحدت اسلامی است، افزود: قرآن و حب اهل بیت(ع) از محورهای برنامه‌های تدارک دیده شده برای پایتخت فرهنگی جهان اسلام است.
در این همایش که با حضور سیدصولت مرتضوی شهردار مشهد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدکمال سرویها رییس شورای اسلامی شهر، شهردار منطقه ثامن و جمعی از جامعه قرآنی مشهد برگزار شد، از سال‌ها تلاش و زحمات سیدمرتضی سادات‌فاطمی، استاد پیشکسوت قرآن در عرصه آموزش کلام الهی تجلیل به عمل آمد، همچنین یاد و خاطره شهید محسن‌ حاجی‌حسنی کارگر، قاری بین‌المللی قرآن و شهید منا گرامی‌ داشته شد و از علی ساجدی‌مقدم، قاری نوجوان برتر در مسابقات دانش‌آموزی قرآن نیز تقدیر صورت گرفت.

 

 

یک دیدگاه در “اخبار امروز مشهد(1395/9/22)

  1. Hey, I think your blog might be having browser coaiitmbplity issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *